Skip to main content

Zacznę od głowy, bo to ona jest jednak najważniejsza ?
Podczas jazdy na nartach w szczególny sposób należy zadbać o ochronę głowy. Upadki zdarzają się każdemu, zwłaszcza kiedy dopiero zaczynamy przygodę z narciarstwem. Dlatego do jazdy w kasku zobowiązane są wszystkie dzieci do 16 roku życia.
Moim zdaniem i to polecam każdemu – kask jest nieodzownym elementem i powinien być obowiązkowy nie tylko dla dzieci i młodzieży.
Kask ma być funkcjonalny i zapewniać bezpieczeństwo.

Można je podzielić na dwa rodzaje:
Kaski twarde – są to kaski w pełni zabudowane. Otaczają całą powierzchnię głowy, dlatego zapewniają największe bezpieczeństwo.
Kaski z miękkimi nausznikami – takie modele posiadają skorupę ochraniającą głowę na ok. 3/4 jej powierzchni. Zamiast twardej skorupy w okolicy uszu, mają one miękką osłonę.
Odpowiedni kask narciarski powinien być wykonany z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Dobry kask powinien pochłaniać drgania i równomiernie rozkładać siłę podczas uderzenia. W użytkowaniu kasku narciarskiego kluczowa jest również jego waga. Dlatego też skorupa zewnętrzna powinna być bardzo lekka.
Kupując kask narciarski, sprawdźmy także czy posiada otwory wentylacyjne.
Warstwa wewnętrzna kasku powinna przede wszystkim zapewniać komfort podczas jazdy na nartach. Musi być ona wyłożona miękką wyściółką. Ważnym elementem jest też możliwość regulacji kasku, dzięki temu możemy odpowiednio dopasować kask.
Jak dobrać rozmiar kasku? ?
Przed zakupem zmierz głowę metrem krawieckim. Dokładny pomiar uzyskasz przykładając metr tuż nad linią brwi. Otrzymany wynik porównaj z wymiarem umieszczonym na metce kasku. Aby dopasować kask najlepiej jednak jest to zrobić w sklepie stacjonarnym, gdzie będzie możliwość przymierzenia kilku kasków i różnych modeli. Dodatkowo od razu warto dopasować gogle do kasku, bo nie każde gogle pasują do każdego kasku.
Każdy kask narciarski dopuszczony do sprzedaży musi przejść obowiązkowe testy. Dlatego sprawdźmy podczas zakupu czy posiada odpowiednie certyfikaty, aby zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy.
Idealny kask narciarski z mojego doświadczenia powinien spełniać następujące warunki:
– mieć odpowiedni rozmiar i regulację
– posiadać odpowiednie certyfikaty
– zapewniać odpowiednią wentylację głowy
– gwarantować, że będziemy dobrze w kasku słyszeć

Mam nadzieję, że przydadzą Wam się te informacje. ?